تبلیغات از طریق تلفن همراه فرصت‌های بسیاری را برای شرکت‌های مختلف، در جهت تبلیغات تجاری ویا تداوم ارتباط با مشتریان به وجود آورده است. تبلیغ با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات مثل sms هم از نظر کمی‌ می‌تواند بسیار گسترش یابد و هم از نظر کیفی با سیستم‌های تعاملی اطلاع رسانی ارتقاء می‌یابد.

امروزه مدیران بازاریابی، sms را به عنوان تکنولوژی نوینی برای ارائه سرویس بهتر به مشتریان به‌کار می‌گیرند. در نتیجه این تفکر، ارائه خدمات متنوع به مشتریان به سهولت مسیر بوده و شرکت می‌تواند با مشتریان بالفعل و بالقوه خود به راحتی ارتباط برقرار کند. اما اینکه توان به‌کارگیری به عنوان یک رسانه تبلیغاتی موثر را دارد یا خیر، به شناخت دقیق مزایا و معایب آن از یک طرف و مقایسه آن با سایر رسانه‌های تبلیغات از طرف دیگر بستگی دارد تا از این رهگذر امکان انتخاب و به‌کارگیری صحیح آن فراهم آید.

مهمترین مزایای sms عبارتند از:

دسترسی دائم؛ صاحبان تلفن همراه، این وسیله را در اکثر اوقات شبانه روز و در اکثر اماکن همراه خود دارند. از این رو شرکت می‌تواند به‌طور دائم ارتباط خود را با مخاطبان حفظ کند و در مواقع اضطراری، پیام‌هایی را به مخاطبان ارسال کند.

تعامل دو طرفه؛

با استفاده از تکنولوژی smsامکان تعامل دو طرفه بین فرستنده و گیرنده پیام به وجود خواهد آمد. بر این اساس امکان پیگیری و اندازه‌گیری نتایج حاصل از عملکرد بازاریابی شرکت را به وجود خواهد آورد.

ارسال فوری پیام؛

بسیاری از مواقع برای شرکت این الزام به وجود می‌آید که پیامی ‌را در آن لحظه به اطلاع مخاطبان برساند.sms این قابلیت را دارد که از آن برای ارسال فوری پیام استفاده کرد.

سطح پوشش بالا و فراوانی رویت؛

باتوجه به استفاده تعداد زیادی از افراد جامعه از تلفن همراه، این تکنولوژی از سطح پوشش بالا برخوردار است. به‌رغم اینکه برخی دیگر از رسانه‌های تبلیغاتی از این ویژگی برخوردارند، اما باید در مورد smsعنوان کرد که علاوه بر دسترسی بالا، ارسال‌کننده پیام از تعداد افراد دریافت کننده پیام اطمینان دارد، در حالی که پخش پیام‌های تبلیغاتی در مورد تلویزیون یا رادیو اطمینان از رویت بالا را به همراه ندارد. هر چند که قابل قبول است که صفت فراوانی رویت بر رسانه‌های بی نظیر تلویزیون یا رادیو نیز حمل شود.

خوانده شدن پیام؛

مردم ماهیتا علاقه دارند پیام‌های رسیده را بخوانند. برعکس ایمیل‌های ناخواسته را به راحتی حذف می‌کنند. به تعبیری پیام ارسالی شرکت در اکثر مواقع خوانده می‌شود.

این تکنولوژی نظیر هر رسانه تبلیغاتی دیگر ضمن بهره‌مندی از مزایای خاص از معایبی نیز برخوردار است که عبارتند از: واکنش نا مناسب افراد؛ افراد گاه نسبت به smsهای ناخواسته از خود واکنش نشان می‌دهند. اینگونه sms ها به مرور موجب می‌شود تا افراد واکنشی نظیر بی‌تفاوتی، ناراحتی، عصبانیت و… از خود بروز دهند.

محدودیت تعداد حروف؛

پیام ارسالی شرکت می‌بایست حداکثر ‌١۶٠کاراکتر یا حرف را شامل شود. اما پیش‌بینی می‌شود با پیشرفت سریع تکنولوژی این محدودیت به مرور برطرف شود.

نگرانی از پاسخگویی؛

افراد نسبت به پاسخگویی به sms های ناشناخته به دلیل افزایش پیام‌های کلاه بردارانه بسیار محتاط عمل می‌کنند و به همین دلیل کارشناسان اعتقاد دارند که فرستنده پیام باید در پیام ارسالی به درستی خود را معرفی کند.

محیط ناامن؛

ممکن است پیام ارسالی به گیرنده نرسد ودر بین راه عمدا یا سهوا توسط فرد دیگر دریافت شود که توصیه می‌شود از این وسیله برای ارسال اطلاعات محرمانه استفاده نشود.

با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان به این نتیجه رسید که هیچ فعالیتی در حال حاضر بدون بهره‌گیری از خدمات ارتباطی بهره‌وری نخواهد داشت. تبلیغات الکترونیکی مهم ترین و بارز ترین تفاوت بین دنیای امروز و دنیای دیروز است. تبلیغات از طریق sms قادر است در کلیه زمینه‌های تبلیغاتی با روش مدرن، کم هزینه و اثر بخش وظایف مختلف خود را انجام دهد.

راه رسیدن به بینش و تخصص در عصر حاضر، فناوری اطلاعات و ارتباطات است.