خانه » مقالات » بازاریابی پیامکی » استفاده از پیامک در امور مختلف تجاری

استفاده از پیامک در امور مختلف تجاری


Woman Planning a Trip Abroad

با ایجاد و اداره یک برنامه بازاریابی پیامکی، قطعا مایل هستید که نرخ ثبت نام افراد در این برنامه بیشتر از نرخ انصراف آنها از شرکت در برنامه باشد و طبعا مایل نیستند که مخاطبین خود را در آینده از دست بدهید.

برنامه شما هریک از این موارد که باشد: خواه یک برنامه CRM، یک کمپین تبلیغاتی پیامکی یا فقط یک ویژگی موبایلی اضافی برای ارائه محصول اصلی ، به هر حال برای توسعه پایگاه مشترکین موبایلی خود از نظر زمان و هزینه سرمایه گذاری می کند.

درست در همین زمان است که باید مواردی را برای کاهش نرخ انصراف ثبت نام از برنامه پیامکی در نظر بگیرید.

در این مقاله به ارئه بهترین شیوه هایی می پردازیم که استفاده از آنها موارد انصراف از برنامه های پیامکی و شماره اختصاصی را به حداقل می رسانند.

۱- تبليغات فروش

“فروشگاه زنجيره اي پوشاک شهري”  (http://www.urbanoutfitters.com) که پوشاک،کفش و اثاثيه مي فروشد از طريق پيام کوتاه در ماه ژوئن به مشتريان دائم خود درحراجي ها و مدلهاي جديد اطلاع رساني مي کند.

۲- برنامه هاي تبليغاتي بفرست و برنده شو!

 • براي اولين بار در اروپا “فورد فيستا” يک برنامه تبليغاتي جديد را درماه ژوئيه ۲۰۰۴ در بلژيک آغاز کرد که بيلبوردهاي چند رسانه اي را با sms ترکيب مي کرد. عابران مي توانستند شانس خود براي بردن يک فورد فيستا را با فرستادن يک پيام کوتاه همراه با اسم خود به يک شماره اختصاصي درج شده بر روي بيلبورد امتحان کنند. اگر کاربر به سوال درست جواب مي داد بيلبورد مثل يک ماشين پين بال واکنش نشان مي داد و به وي يک توپ اضافي مي داد،به اين معنا که نام او را در ليست قرعه کشي برندگان قرار مي گرفت.
 • اطلاعات بيشتر در (http://www.textually.org/textually/archives/2004/07/004640.html)
 • زمانيکه “پژو” فروش مدل ۲۰۷ خود را در تابستان ۲۰۰۶ آغازکرد يک برنامه تبليغاتي اينترنتي،محيطي،مطبوعاتي و تلويزيوني راه اندازي کرد و تشويق مي نمود عدد ۲۴ را به شماره ۶۰۲۲۲ پيامک کنند تا ساعت رانندگي مجاني را با سفارش دهند!!
 • مثالي شگفت انگيز از چگونگي استفاده ي sms در سال ۲۰۰۲ براي تبليغات يک فيلم جديد اتفاق افتاد! قبل از نمايش فيلم “دختر روز تولد” درانگستان با بازي نيکول کيدمن در نقش دختري روسي که مي خواهد از طريق اينترنت ازدواج کند ازمردم خواسته شد تا به درخواست ازدواج همچنين دختري پاشخ دهند! و يا تبليغات مد نظر خودشان را مطابق با موضوع فيلم بيان کنند. هر شرکت کننده يک کد از طريق sms دريافت مي کرد که از طريق sms دريافت مي کرد که در جشنواره دهکده ي سينمايي برادران وارنر مي توانست با آن کد خريد کند!

۳-فروش

موسسه “text2insure” (www.text2insure.co.uk) يک نوع بيمه خاص ارائه کرده که در کمتر از۵ دقيقه از طريق تلفن همراه قابل خريداري است و مسافران از طريق sms دسترسي آسان به آن دارند و مي توانند به سادگي از طريق پيام کوتاه خود را بيمه سفر نمايند.

 

۴- سفارشات

 • “پيتزا هات” (www.pizzahut.com/mobileordering) در سرتا سر کشور ازطريق sms سفارش مي پذيرد.
 • سايت “www.campusfood.com”  که يک شبکه اينترنتي از رستورانهاست براي مشتريان فرصت سفارشي دهي از طريق پيامک را فراهم کرده است.
 • Cepo” سيستم” (www.ceposystems.com) در جستجوي روشي مقرون به صرفه براي ارسال sms بودند که بتوانند با سيستم فروش و اتوماسيون اداري آنها تلفيق شود. طبق روال روزانه آنها سفارشات را از طريق پيام کوتاه دريافت مي کردند و نياز به فرستادن خودکار sms براي پاسخ هر  سفارش داشتند.نهايتا آنها با استفاده از SMS API سيستمي را براي سفارش دهي کالا و خدمات از طريق پيامک (کاملا سازکار با سيستم فروش و اتوماسيون اداري خود) در استراليا توسعه دادند.

۵- فروش ماشيني (ماشينهاي خودکاري که با انداختن پول درآنها جنس خريداري شده را تحويل مي دهند)

 • يک ماشين فروش خودکار شکلات ازطريق sms درسال ۲۰۰۳ دربمبئي راه اندازي شد. مشتريان يک پيام کوتاه را به يک شماره که بر روي صفحه LCD ماشين نمايش داده مي شد مي فرستادند سپس  ماشين شماره ي موبايل مشتري را نشان مي داد و در مورد نوع شکلاتي که مي خواست سوال مي کرد وزمانيکه شکلات بيرون مي آمد مشتري يک پيامک دريافت مي کرد که مبني بر تاييد معامله بود.
 • •در سال ۲۰۰۳ نيز در سوئيس ماشين هاي فروش خودکار را طوري تنظيم گرده بود که به مشتريان اجازه مي داد يک نوشابه را از طريق تلفن همراه خود به روش مشابه فوق خريداري کنند.

۶- شارژ رمزدار و رسيدهاي مجازي

 • وب سايت “mukuru.com” پيشنهاد جالبي را براي صف هاي طولاني دريافت کوپن بنزين در زيمبابوه ارائه مي کند. زماني که يک فرد به اينترنت متصل مي شود و هزينه ي کوپن بنزين را  پرداخت مي کند شرکت يک پيام کوتاه را به تلفن همراه او مي فرستد که حاوي يک عدد ده رقمي است که همانند يک کوپن خريد بنزين مي شود از آن استفاده کرد.
 • شرکت “Tshwane Metro” درآفريقاي جنوبي سيستم جديدي را براي خريد کوپن هاي شارژ برق راه اندازي کرده است. اين سيستم که سل پاور نام دارد تاکنون در اين کشور موجود نبوده و از تکنولوژي تلفن همراه استفاده مي کند تا به مردم اجازه ي خريد برق را بدهد . در اين سيستم فروشندگان برق را مي خرند و آن را استفاده از تکنولوژي به مصرف کنندگان مي فروشند.
 • اطلاعات بيشتر در http://www.textually.org/textually/archives/2005/08/009503.html
 • شرکت “prism holding” در آفريقاي جنوبي (www.prism.co.za) پروژه اي را به نام پرداخت آسان آغاز کرده است که به مصرف کنندگان برق شارژي اجازه ي دسترسي به نيروي برق را از طريق همراه مي دهد (www.prism.co.za/bill-and-perpaid-electricity.aspx)
 • سايت “www.cellfire.com” کوپن هاي تخفيف را براي به وسيله پيام کوتاه جهت خريدهاي مختلف از غذا تا سرگرمي به مشتريان ارسال مي کند.

۷- کوپن تخفيف

يک فروشنده موسيقي و کتاب آمازون به آدرس (www.amazon.com/exec/obidos/tg/browse/577394) يک خبرنامه ي ماهنامه را که حاوي پيشنهاداتي انحصاري و جذاب (شامل کوپن تخفيف و …) است به ۴۸۰,۰۰۰ مشتري خود در سراسر انگلستان از طريق sms ارسال مي کند. مشتريان جهت خريد کوپن هاي تخفيف را پرينت گرفته و آنها را به فروشگاه ارائه مي کنند.

۸- هداياي مجازي

اپراتور موبايل “AT&T” و گل فروشي”۱-۸۰۰-flowers” امسال براي روز ولنتاين رنگ قرمز مايل به سبزرا انتخاب کرده اند. AT&T لينکي را به فروشگاه مخصوص موبايل “۱-۸۰۰-flowers” داده است که از طريق آن مشترکانش مي توانند به وسيله پيام کوتاه براي علاقه خود يک شاخه گل انيميشن رايگان بفرستند.

۹- پيشنهاد مزايده

سايت ” ebye ”   (http://pages.ebay.co.uk/mobile) خدمات پيشنهاد قيمت براي مزايده را از طريق sms ارائه مي کند. کاربران قادرند با آگاه شدن از پيشنهادات سايرين به وسيله پيام کوتاه فرآيند مزاينده را بهتر دنبال کنند و در صورتي که مايل بودند پيشنهاد قيمت خود براي خريد يک محصول را افزايش دهند از طريق موبايل به راحتي اقدان کنند.

۱۰- ارسال اطلاعات روزانه

 • سايت “metcheck.com” يک سرويس پيش بيني وضع هوا در انگلستان و ايرلند است که تا امروز وضعيت هواشناسي را براي همه شهرهاي انگلستان پيش بيني مي کند روزانه بيش از صد هزار نفر از اين وب سايت ديدن سايت ديدن مي کنند تا آخرين اطلاعات هواشناسي را مشاهده کنند. گام منطقي بعدي با پيشرفت اينترنت و پيام کوتاه استفاده از تکنولوژي sms براي در اختيار قراردادن اطلاعات به کاربران سراسر اروپا بود.

اطلاعات بيشتر در (www.http://clicktell.com/success/metcheck.php)

 • شرکت “pray4u.co.uk” به کاربران تلفن همراه اجازه مي دهد تا پس از ثبت نام در سايت بخشهايي از کتاب مقدس را از طريق sms به صورت روزانه دريافت کنند.

اطلاعات بيشتر در “www.pray4u.co.uk”

 • شرکت “Netweather.tv” به مشترکان در مورد بارندگي هاي شديد قريب الوقوع در بعضي از مناطق خاص انگلستان به وسيله ارسال sms هشدار مي دهد.

اطلاعات بيشتر در (https://www.netweather.tv/index.cgi?action=sms;sess)

۱۱- فروش محتواي موبايل

شرکت “swiss infowing” به  کاربران امکان خريد زنگ موبايل از طريق پيامک را مي دهد و هزينه آن را از شارژ سيم کارت خريدار کسر مي کند.

۱۲- کد دسترسي به مطالب در اينترنت

شرکت “swiss daily le temps” يک سيستم پرداخت به وسيله sms جهت فروش مقالات آ لات آرشيو شده در سايت خود ارائه مي دهد در وب سايت هنگامي که کاربر قصد مطالعه يک مقاله را دارد از او خواسته مي شود تا شماره همراه خود را وارد کردن کد sms شده مقدور مي باشد. هزينه دسترسي به مقاله به قبض موبايل کاربر اضافه مي شود.

۱۳- بازاريابي،روابط عمومي و تبليغات

 • شرکت “داروسازي نوارتيس” سال ۲۰۰۳ در انگلستان در طول هفته ي ملي آلرژي (۳ الي ۱۲ مي)، سرويس پيام کوتاهي را جهت تبليغ يک اسپري جديد براي افرادي که دچار آلرژي بهاره مي شوند راه اندازي کرد. اين سرويس در هوا از طريق sms ارسال کرد و در روزهاي خاصي که ميزان آلاينده ها بالا بود به آنها پيشنهاداتي جهت مقابله با آلرژي ارائه مي داد.
 • انجمن قرن به آدرس www.centurycouncil.com که در واشنگتن قرار دارد،با استفاده از پيام کوتاه برنامه اي را براي چندين سال ادامه داد تا به نوجوانان يادآوري کند که تصميمات يادآوري کند که تصميمات هوشمندانه اي بگيرند و در مجالس رقص شبانه دبيرستان با دانشگاه و يا در ايام ديگر نوشيدني هاي الکلي مصرف نکنند.
 • موسسه “Health sms” از قدرت و شهرت sms استفاده مي کند تا آگاهي و درک عمومي در مورد بهداشت و سلامت را افزايش دهد. متقاضيان مي توانند با پر کردن يک فرم اينترنتي که حاوي سوالاتي در مورد موضوعات متداول بهداشت و سلامت شخصي است،پروفايل خاص خودشان را ايجاد کنند و سپس بسته به اطلاعاتي که در فرم وارد کرده اند (مثلا کشيدن سيگار با مصرف مشروبات الکلي) نکات بهداشتي و يا اطلاعاتي براي حفظ سلامت خود از طريق پيام کوتاه دريافت مي کنند.

۱۴- گسترش خبرنامه های ایمیلی

سایت “Moconews.net” یک نسخه مخصوص موبایل از خبرنامه روزانه خود را در آدرس http://m.moconews.com ارائه می کند. خوانندگان می توانند متن GQ یا Glamour را به شماره مشخص شده ای sms کنند تا یک پیام کوتاه حاوی لینک دسترسی به آدرس فوق دریافت کنند.

اطلاعات بیشتر در (http://www.mobilemarketingmagazine.co.uk/2008/03/wapfly-takesvo.html)

۱۵- برنامه ها ی تبلیغاتی مجازی

موسسه “Block Entertainment” تبلیغ یک سری کارت مخصوص موبایل را برای یکی از هنرمندان خود به نام یانگ جاک آغاز کرد(http://cards.yungjoc.com) طرفداران او می توانستند کارتهای یانک جاک را بر روی تلفن های همراه خود از طریق مختلف (مبادله و یا خرید از دوستان) جمع آوری کنند تا برنده هزار دلار یا یک تلفن از خود جاک شوند. متقاضیان می توانستند برای کارت های یانگ جانک در سایت (crds.yungjoc.com) ثبت نام از خود جاک کنند و یا کلمه jocرا به شماره اختصاص داده شده برای این منظور sms کنند تا هر کارت به قیمت ۱ دلار برای یک هفته خریداری کنند. کلا تعداد ۴۲ کارت برای جمع آوری وجود داشت و هر کارت دارای کد مخصوص به بود،توزیع کارتها به صورت تصادفی بوده و تصادفی بوده و بعضی از کارتها از بقیه نادرتر بودند. افراد می توانستند کارتهایشان را از طریق کوتاه با دوستانشان مبادله کنند. کسی که مجموعه کارتها را به صورت درست جمع آوری می کرد برنده بود. (این نوع بازاریابی چند سال قبل توسط نوشابه در ایران انجام شده بود،پشت دربهای نوشابه عبارت مختلفی چاپ شده بود و هر کس که می توانست کلمات “نوشابه ایرانی زمزم” را جمع آوری کند برنده می شد.)

۱۶- عرصه محصول جدید

انتشارات “Random House” کناب جدید خود (زندگی در سراشیبی (www. lifesapitch.uk.com)) را با فرستادن فصل اول کامل از طریق پیامک تبلیغ کرد.

۱۷- ارائه اطلاعات

 • سایت http://diet.com/mobile یک سرویس پیام کوتاه رایگان است که به کاربران اطلاعات تغذیه ای شامل کالری،چربی و پروتئین موجود در غذاهای رستوران محبوبشان را ارائه می دهد.
 • “بنیاد غذاهای دریایی بلواوشن” به آدرس http://www.blueocean.org سرویس پیام کوتاهی را راه اندازی کرده است که به منظور راهنمایی جهت انتخاب بهتر غذاهای دریایی به کاربران sms می  فرستد. با تایپ کلمه fish بعد از نام غذای دریای مورد نظر و ارسال آن از طریق پیام کوتاه به یک شماره اختصاص داده شده پاسخی دریافت خواهید کرد که شامل پیشنهادات بهتر و مناسبتری جهت مصرف غذاهای دریایی است،این سرویس بیش از ۹۰ غذای مختلف دریایی را تحت پوشش  دارد.

۱۸- مقایسه محصولات

سایت “www.mobsver.com” یک سرویس پیام کوتاه رایگان برای مقایسه محصولات مختلف با یکدیگر می باشد. خریداران می توانند هنگامی که در حال خرید هستند با ارسال یک پیامک قیمت محصول مورد نظر را با قیمتهای سایت amazon و ebay مقایسه کنند.

۱۹- دریافت اطلاعات بیشتر

پروژه “ICODE” به آدرس (WWW.clearskymobilemedia.com/pressart/011905.asp) یک سرویس پیام کوتاه از شرکت ClearSky Mobile Media برای خریداران مسکن است. مردم در هر جایی ا ایالات متحده می توانند اطلاعات بیشتری را در مورد یک ملک با ارسال کد آن به صورت sms دریافت کنند.

۲۰- اطلاع رسانی رویدادها

موسسه “Die Medienagenten” یک آژانس چند رسانه ای است که در آلمان فعالیت می کند. این شرکت ارتباط ایمیلی خود را به فرمت sms تبدیل می کند تا ایمیلهای خود را از طریق sms دریافت کند. Email2SMS اخیرا توسط کلوپها و دیسکوها که نیاز دارند به مشتریان خود درباره رویدادها و کنسرتهای آتی اطلاع رسانی کنند استفاده می شود.

۲۱- تایید و تصدیق محصول

 • مصرف کنندگانی که نسبت به سلامت آب برچسب داری (آب معدنی،آب گازدار و …) که خریداری می کنند نگرانی دارند می توانند نگرانی دارند می توانند پس از خرید با ارسال پیام کوتاهی حاوی کد درج شده بر روی محصول به یک شماره اختصاصی و اطمینان از اصلی بودن محصول از نگرانی های خود بکاهند.
 • روسها می توانند با ارسال sms از اصلی بودن نوشیدن الکلی که می خرند اطمینان پیدا کنند. با ارسال شماره سریال بطری به یک شماره اختصاصی خریدار پیام کوتاهی حاوی تایید (عدم تایید) محصول دریافت می کند. این پروژه ابتکاری از شرکت Rosspirtprom است که حدود ۶۰ درصد از بازار نوشیدنی های الکلی روسیه را دراختیار دارد و توزیع کننده برندهای معروف است. فروش نوشیدنی های الکی جعلی مشکل بزرگی در روسیه است نه به این علت که بر فروش و شهرت برندهای اصلی تاثیر می گذارد بلکه به این دلیل که نوشیدنی های تقلبی شامل ادکلن،ضدیخ یا الکل خالص است و سالانه با مرگ چهل هزار نفر می شود.

۲۲-مشاوره در مورد محصول

“topshop” به خریداران جوان وسواسی به وسیله sms  و mms  درباره خرید پوشاک مشاوره می دهد، به گزارش DigitalBulletin افرادی که به مد اهمیت می دهند می توانند از طریق تلفن همراه خود با مشاوران ارتباط برقرار کرده و علاوه بر استفاده از رهنمودهای آنها mms هایی شامل تصاویر پوشاک پیشنهاد شده دریافت کنند.

۲۳- اطلاعات قیمت

چوپانان و رمه داران در افغانستان! در حال حاضر می توانند یک پیام کوتاه به یک شماره تلفن همراه ارسال کرده و چند دقیقه بعد قیمت روز احشام را با دریافت یک sms بدست آورند.آنها اکنون می توانند اطلاعاتی در اختیار داشته باشند که قبلا فقط واسطه ها و افرادی که در شهرها دارای امکانات ارتباطی بودند به آن دسترسی داشتند.

۲۴- اطلاع رسانی به اعضاء

مجله Austrlian teen girlfriend برای دختران در نشریات و اینترنت تبلیغاتی را برای عضویت در کلوپ “girlfriend VIP Club” انجام می دهد. برای اعضاء ماهانه یک پیشنهاد خاص پیامک می شود. مثل تخفیفات ویژه برای لباس یا لوازم آرایش.

۲۵- محل یابی موسسات و شرکت ها

 • http://www.kosher-ny.com  سرویس جدیدی را در شهر نیویورک راه اندازی کرده است که به کاربران کمک می کند تا با ارسال پیام کوتاه یک رستوران که فقط غذاهای حلال ارائه می دهد پیدا کنند. کاربران در پاسخ یک sms دریافت می کنند که آدرس،شماره تلفن و نوع رستوران را مشخص می کند.
 •  مشتریان اپراتور بی سیم Swisscom Mobile می توانند یک پیام کوتاه ارسال کنند تا بفهمند که نزدیکترین دکتر یا بیمارستان کجاست. همچنین سرویس جدیدی توسط “Sanday” ارئه شده است که کاربران فقط باید یک sms حاوی لغایت کلیدی که متناظر با مرکز درمانی یا نوع دکتری که آنها می خواهند (مانند بیمارستان،داروخانه،دندان پزشک،متخصص زنان،چشم پزشک،دامپزشک،فیزیوترپیست و …) را به یک شماره اختصاصی بفرستند،سرویس دهنده مکان کاربر را شناسایی کرده و نزدیکترین نام و آدرس را برای او به وسیله پیامک ارسال می کند.

اطلاعات بیشتر در (http://www.ch.ch/verzeichnis/00987/index.html)

۲۶- جستجوی موبایلی

نیویورک تایمز کسب اطلاعات در مورد املاک را بدون توجه به اینکه کاربر در روزنامه در جستجوی آن است یا در وب سایت یا آن را مستقیما از تلفن همراه جستجو می کند، آسان کرده است. کاربران جهت جستجو ملک به طور مستقیم از طریق تلفن همراه باید به سایت m.nytimes.com/re مراجعه کرده و ملک مورد نظر خود را براساس شرایط دلخواه (موقعیت،قیمت و …) جستجو کنند.

اطلاعات بیشتر در

 www.nytiemes.com/ref/realestate/mobile_faq.html?WT.mc_id=RE-D-I-NYT-AD-BIG-MRE1-ROS-1107-NA

۲۷- اجاره

موسسه “OYBike” به آدرس (www.oybike.com) یک شبکه شامل ایستگاه های اجاره دوچرخه در خیابان است که یک دوچرخه را از طریق تلفن همراه اجاره داده و یا پس می گیرد. کاربر عضو OYBike از بین دوچرخه های موجود یکی را انتخاب می کند و سپس با دفتر OYBike تماس گرفته و کدی را که قفل دوچرخه نشان می دهد برای آنها می خواند،دفتر به کاربر رمزی را می دهد که باید به یک شماره sms شود تا فعال گردد. پس از فعال شدن رمز کاربر به وسیله آن می تواند قفل دوچرخه را باز کند.


این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه :

آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-88003373مشاوره رایگان

سفارش سامانه