خانه » مقالات » بازاریابی پیامکی » چگونه مشتریان خود را دسته‌بندی کنیم؟

چگونه مشتریان خود را دسته‌بندی کنیم؟


دسته بندی مشتریان

در دنیای امروزی، رقابت بسیار زیادی برای بدست آوردن توجه مخاطبان وجود دارد. اگر شما بخواهید از این رقابت سر بلند بیرون بیایید، لازم است یک گام فراتر از سایر رقبای خود بروید و برای خدمت‌رسانی به مشتری وقت و هزینه بیشتری را صرف کنید. شما باید کاری کنید که مشتری احساس کند برای شما ارزشمند است و با دیگران فرق می‌کند. اگر وبلاگ ما را دنبال کرده باشید، حتماً مطلب قبلی ما در مورد افزایش وفاداری مشتری را به یاد دارید. در آنجا توضیح دادیم که چگونه می‌توانید اطلاعات مشتریان خود را دسته‌بندی کنید و فقط پیامک‌های مرتبط را برای هر کدام ارسال نمایید. به این ترتیب، پیامک‌های شما همواره به علایق مشتری مربوط است و او همراه شما می‌ماند. اکنون قصد داریم روش‌های مختلفی برای تقسیم‌بندی مشتریان را به شما معرفی کنیم. با یک دسته‌بندی درست، مخاطب ارتباط بیشتری با پیامک شما برقرار می‌کند، محتوای ارزشمندتری از طریق پیامک منتقل می‌شود و در نهایت فروش شما نیز افزایش می‌یابد. در واقع با دسته‌بندی اطلاعات می‌توانید تاثیر پیامک‌های تبلیغاتی خود را تا چهار برابر افزایش دهید. پس پیشنهاد می‌کنم با ما همراه باشید.

راه‌های مختلف برای دسته‌بندی اطلاعات مشتریان

شما می‌توانید بر اساس معیارهای مختلفی مشتریان خود را دسته‌بندی کنید. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

۱. مشتریان بالقوه که تبدیل به مشتریان بالفعل شده‌اند

مخاطبان بازاریابی پیامکی شما در واقع مشتریان بالقوۀ شما محسوب می‌شوند. هنگامی که یکی از آنها خریدی از شما انجام داد، باید او را به لیست “مشتریان بالفعل” خود انتقال دهید. زیرا اکنون آنها ارزش بیشتری برای شما دارند و باید این مشتریان جدید خود را با لحنی گرم‌تر خطاب قرار دهید.

۲. نوع محصولی که مشتری از شما خریداری کرده است

اگر که محصولات متنوعی را ارائه می‌دهید، پس کاملاً منطقی است که با مشتریان خود در مورد آن دسته از محصولاتی صحبت کنید که از شما خریده‌اند و در نتیجه علاقۀ خود به آنها را نشان داده‌اند. برای مثال اگر لوازم ورزشی می‌فروشید، می‌توانید مشتریان خود را بر اساس علاقۀ آنها به ورزش‌های مختلف دسته‌بندی کنید.

۳. میزان درآمدی که از مشتری کسب کرده‌اید

مشتریان خود را بر اساس سقف مبلغی که صرف خرید محصولات شما کرده‌اند، تقسیم کنید. به این ترتیب می‌توانید فقط در مورد محصولاتی با همان رنج قیمت به آنها پیامک بدهید و در نتیجه شانس فروش دوباره به آنها را افزایش دهید. چرا که آنها نشان داده‌اند که حاضرند تا این مقدار پول را به شما پرداخت کنند.

۴. مشتریانی که ویژه به حساب می‌آیند

مشتریان بزرگ شما می‌بایست یک دستۀ مخصوص به خود داشته باشید تا بتوانید بیشترین توجه خود را معطوف به آنها کنید. این یعنی پیشنهادهای ویژه و اختصاصی خود را برای آنها بفرستید و اطلاعات انحصاری در اختیارشان قرار دهید.

۵. فروش، فروش می‌آورد

مشتریان فعلی خود را مشخص کنید و یک ارتباط مداوم با آنها داشته باشید. هدف شما در درجۀ اول این است که انتخاب خردمندانۀ آنها برای خرید از خودتان را تحسین کنید و پس از آن وقتی برای خرید بعدی خود تصمیم می‌گرفتند، همراهشان باشید.

۶. چرخۀ خرید هر مشتری

آیا یک انگیزه یا الگوی مشخص برای خریدهای مشتری وجود دارد؟ این الگو را شناسایی کنید و بر اساس آن پیامک‌های خود را ارسال نمایید. با اینکار نه تنها بازدهی برنامه‌های تبلیغاتی شما افزایش می‌یابد، بلکه در پول شما نیز صرفه‌جویی خواهد شد و خطر ایجاد مزاحمت به مشتری نیز کاهش می‌یابد. زیر او همیشه به محصولات و خدمات شما نیاز ندارد. برای مثال، اگر شما کالاهای خدماتی خودرو به مشتریان می‌فروشید، منطقاً مشتریان قبل از معاینه فنی خودروی خود به سراغ شما بیایند و احتمالاً پیشنهادهای دیگر شما در باقی سال چندان برای آنها جذاب نخواهد بود.

۷. ویژگی‌های جمعیت‌شناختی

ویژگی‌های جمعیت‌شناختی می‌توانند شامل سن، جنسیت، سطح تحصیلات، شغل، محل زندگی، وضعیت تأهل، تعداد فرزند، میزان درآمد و دیگر عوامل اجتماعی-اقتصادی باشند.

۸. جغرافیا

شاید محصول یا خدمات شما در قسمت‌های مختلف کشور کارکرد متفاوتی داشته باشد. شاید هم پیشنهادهای بخصوصی برای بخش‌های فروش مختلف خود داشته باشید. بنابراین اگر محل زندگی مشتری را بدانید، به سادگی می‌توانید او را به فروشگاه مورد نظر خود هدایت کنید.


این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه :

آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-88003373مشاوره رایگان

سفارش سامانه