پیامک

پیامک یا اس‌ام‌اس (SMS Short Message Servic به معنی سرویس پیام کوتاه) سرویسی برای تبادل پیام‌های متنی از طریق تلفن‌های همراه (و برخی وسیله‌های همراه دیگر مانند رایانه جیبی) و گاه برای رایانه‌های شخصی) است. پیام کوتاه یکی از فعالیت‌های پرسود برای شرکت‌های مخابراتی محسوب می‌شود و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۲ درآمد حاصل از این خدمات به ۶۷ میلیارد دلار در سال برسد.

sms-market

این تکنولوژی در سال ۱۹۹۲ در گروه سما تلکام شرکت مخابراتی ودافون در انگلیس اختراع شد. نیل پاپ‌ورت یکی از مهندسین این شرکت که در ساخت این تکنولوژی مشارکت داشت در ۳ دسامبر ۱۹۹۲ اولین پیام کوتاه را فرستاد. در آن زمان تلفن های همراه صفحه کلید نداشتند و برای نوشتن پیام کوتاه از کامپیوتر استفاده شد. این سیستم در واقع به عنوان یک پیجر اداری برای گزارش رفت و آمد مدیران شرکت‌ها به منشی و دبیرخانه طراحی شده بود اما به مرور زمان استفاده از آن گسترش یافت به طوری‌که تا بیست سال بعد نقشی محوری در نحوه برقراری ارتباط میان انسان‌ها پیدا کرد. در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۵۰ میلیارد پیام کوتاه فقط در بریتانیا ارسال شده است.

محبوبیت خدمات پیام کوتاه

استفاده از خدمات پیام کوتاه در بین مردم جهان از محبوبیت زیادی برخوردار است. به عقیده بسیاری از مردم، استفاده از این خدمات به دلیل «ارزان بودن» به سرعت فراگیر شده‌است. در حال حاضر ۸۳ درصد از کاربران انگلیسی و ۷۹ درصد از کاربران آلمانی تلفن همراه از سرویس پیام کوتاه استفاده می‌کنند. همچنین پیش‌بینی شده‌است که تعداد پیام‌های ارسالی تا سال ۲۰۱۲ به ۳٫۷ تریلیون برسد. این رقم دو برابر تعداد پیام‌های کنونی است.

خدمات پیام کوتاه در ایران

sms_marketingاستفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌تدریج در بین کاربران ایرانی تلفن همراه فراگیر شد. در سال ۱۳۸۵، ۸ میلیارد پیام کوتاه در ایران مبادله شد. در این سال روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه توسط کاربران تلفن همراه رد و بدل می‌گردید که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر می‌شد. یکی از برترین شرکت‌های ارائه دهنده این سرویس که از سال ۸۲ فعالیت خود را اغاز نمود و کار خود را با سیستم سرویس پیامک با جی اس ام مودم و سپس با سیستم‌های مبتنی بر وب آغاز کرد.

شاید هیچ کس در سوم دسامبر سال ۱۹۹۲ و زمانی که نخستین پیام کوتاه (SMS) از طریق تلفن همراه ارسال شد، تصور نمی‌کرد که تنها با گذشت چند سال این فناوری ارتباطاتی جای بسیاری از فناوری‌های رقیب ازتباطاتی را تنگ کرده و تبدیل به پل ارتباطاتی سریع از گوشه‌ای به گوشه‌ای دیگر در جهان شود. در حال حاضر بالغ بر دو میلیارد کاربرد “اس ام اس” در جهان از این فناوری استفاده می‌کنند. گستره وسیع تجهیزات و فناوری‌های ارتباطات سیار برای بسیاری از کاربران در سراسر دنیا معانی متفاتی دارد با این حال استفاده از فناوری SMS برای بسیاری از مردم، فناوری مشترک و آشناست که به واسطه هزینه پایین استفاده و همچنین سرعت بالای آن، مورد اقبال جهانی قرار گرفته است. به زعم کارشناسان SMS در دنیای فناوری ارتباطاتی در سال‌هایی که زمان نسبتا طولانی نیاز بود تا شبکه‌های سیار گسترش یافته و از هزینه‌های کاذب آنها کاسته شود، نقش کلیدی و البته کم هزینه‌ای را ایفا می‌کرد. از زمان آغاز قرن حاضر، فناوری ارسال متون نوشتاری رشد قابل توجهی را تجربه کرده است و آمار و ارقام منتشر شده در روزهایی همچون آغاز سال نوی مسیحی به خوبی این رشد خیره کننده را نشان داد. آمارهای ثبت شده در روز جشن آغاز سال نوی مسیحی در سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهند که ۳۳ میلیارد SMS در سراسر جهان ارسال شد که این رقم ۳۰ درصد نسبت به آمار سال گذشته بیشتر بوده است! این ارقام که گویای تداوم رشد چشمگیر فناوری SMS در زندگی میلیاردها انسان است، نشان می‌دهد که تنها گروه سنی جوان دنیا نیستند که از این فناوری به ظاهر جوان پسند استفاده می‌کنند. در حقیقت SMS مرزهای سنی را شکسته به فناوری عمومی و شاید حیاتی برای بسیاری از کاربران تبدیل شده است. در حال حاضر بالغ بر ۲ میلیارد استفاده کننده فعال از SMS در سراسر جهان وجود دارند و از این رو می‌توان به جرات گفت که این فناوری بزرگترین جامعه ارتباطاتی جهان را پدید آورده است، حال تصور کنید که همزمان با توسعه فناوری طراحی و تولید انبوه تلفن‌های همراه جدید در سراسر جهان، آینده درخشان SMS، درخشان تر از گذشته خواهد بود! در سراسر جهان، رشد بی سابقه بازارهای انتقال پیام به شیوه‌های مختلف با شمار جدید و البته عظیم کاربران جدید SMS ترکیب شده و نتیجه آن انتقال حجم غیرقابل پیش بینی پیام از سراسر جهان بوده است. بر اساس گزارش گیز مگ،Henk de Boer مشاور ارشد رئیس شرکت ارتباطاتی LogicaCMG است. این شرکت از جمله پیشروهای حرفه‌ای در زمینه فناوری SMS محسوب شده و در ۱۳۵ کشور جهان دارای بیش از یک میلیارد مشترک این فناوری است. وی آینده روشنی را برای SMS ترسیم می‌کند و حتی انتظار دارد که رشد این فناوری در آینده نزدیک دو رقمی شود. وی می‌گوید: مشترکان مطمئن باشند که استفاده از SMS برای آنها در لحظات مهم و حساس کارگشاست و در سریعترین زمان ممکن پیام هایشان به دوستان و شرکای تجاری ارسال خواهد شد.

ارسال پیام کوتاه از طریق تلفن ثابت

ارسال و دریافت پیام کوتاه از طریق تلفن ثابت، یکی از سرویس‌های ارزش افزوده‌ای است که در کشورهای توسعه یافته مورد استفاده گسترده مشترکین قرار می‌گیرد و به عنوان یک سرویس متداول در مخابرات جهان توانسته‌است جایگاه خود را با تدوین استانداردها و قوانین مشخص ارتقا بخشد.

منبع

آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-88003373مشاوره رایگان

سفارش سامانه